Hazır çim serilecek alan nasıl olmalı?

Çevre düzenlemesi yaparken çok tercih edilen ürünlerden biri olduğu için, bu işle uğraşanlar hazır çim serilecek alan nasıl olmalı konusuna hakim olmak istemektedirler. Bu yüzden hazır çimin serileceği alan ile ilgili bilgiler, personele yönelik eğitimlerimizin ana konularından biri olmaktadır.

Hazır çim serilecek alan önceden en az 10 cm kadar kazılmalı, topraktaki yabancı maddeler ayıklanmalı, otlar temizlenmeli, taşlar kaldırılmalıdır. Çimin kök olarak yeni toprağına tutunabilmesi için bu çalışmalar gereklidir. Toprağım önceden hazırlanması, elenmesi, gübreli haliyle tekrar serilmesi önemlidir.

Serilen toprak sulanmalı ve dinlendirilmelidir. Hazır çim gelmeden önce silindir aracılığıyla yerleştirileceği toprak düzleştirilmelidir. Böylece toprak arasındaki boşluklar kapanmış olur. Hazır çimin kökü, toprağa doğru inerken gevşek bir zemin yerine, tutunabileceği ve yerleşebileceği sağlam bir zemin yakalamış olur.

Eğer toprağın su akışını sağlayacak belirli bir eğimi yoksa mutlaka alt kısımda drenaj bulunması çok önemlidir. Farklı hava şartlarına uyum sağlayabilmek adına otomatik sulama sistemi kurulması hayati önem taşır. Mali değeri yüksek bir yatırım olduğu için korunması da bir o kadar elzemdir. Çimlerin yürüme alanından daha alt seviyeye döşenmesi gerekir. Serildiği günden itibaren ilk hafta kullanımı sınırlandırılsa, sonuçlar daha iyi takip edilebilmektedir. Çimin kökleşmesi için serimden sonra 1-2 hafta mutlaka yoğun bir şekilde sulanması gerekir. Çimler öyle bir döşenmelidir ki, hiç kimse aradaki boşlukları, çimin parçalar halinde serildiğini anlamamalıdır. Ancak o şekilde estetik bir görüntü oluşturulabilir.

Firmamız hazır çim yetiştirme, serilecek alanın doğa koşullarına uygun tohum seçme, ideal çim kalitesi için farklı tohumlardan karışım yapma, olgunlaşma döneminde ürünü kalıp şeklinde bozmadan kesme ve aynı gün yeni yerine serme, yeni yerin önceden hazırlanması, serim işleminden sonraki sürecin yönetilmesi gibi hizmetlerde tamamen profesyonel bir bakış açısı geliştirmiştir. Ürün tesliminden sonraki kritik dönemde de çimin tutması, zemine yerleşmesi ve gerekiyorsa yeniden aşılama için tüm desteği vermekteyiz.

Spor sahalarına yaptığımız çimlendirme çalışmalarını referans olarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca bahçe düzenlemelerinde, şehir için peyzaj çalışmalarında da birçok çalışmamız gerçekleşmiştir.

Adres Bilgileri

  • Adres: Mahmutbey cad.no 78/B Bahcelievler İstanbul
  • Tel: 0 212 656 32 31
  • Mobil: 0533 400 0115
  • E-posta: info@asyacim.com