Kaliteli hazır çim karışımı hangisidir?

Çim tohumlarının karakteristik özellikleri incelendiğinde kiminin soğuk iklimlere uygun kiminin ise sıcak ve nemli iklimlere uygun oldukları görülür. Bir kısmının geniş yapraklı bir kısmının ise dar yaprakları olduğu görülür. Bu yüzden belirli bir seçilmiş bölgeye çimlendirme çalışması yapmak, hazır çim uygulamak için kaliteli hazır çim karışımı hangisidir sorusunun cevabını en teknik şekilde bilmek gerekir.

Tek bir çim tohumunun güçlü özelliği göz önüne alınarak yapılan ekim sonucunda soğuk-sıcak-kurak-nemli iklim kriteri, kullanım amacı gibi kriterlere tam olarak uyum sağlayamadığı görülebilmektedir. Bu da yapılan yatırımların sonucunun alınamaması anlamına gelir. Oysaki birden fazla çim tohumunun aynı anda karıştırılarak ekimde kullanılması, tohumların birbirlerinin açığını kapatmasını ve gür bir bitkiye dönüşmesini sağlar.

Kaliteli hazır çim karışımı hangisidir sorusuna, karışım oranları ve çim tohumu çeşitleri en iyi belirlenen karışımdır cevabı yapıştırılmalıdır. Kullanılan çim tohumunun, çimi nerede kullanacağınıza, ne gibi işlevler beklediğinize, toprak yapınıza ve iklim şartlarınıza bağlı olarak değerlendirilmesi esastır.

Sadece serilecek yerin değil, hazır çim tohumunun ekileceği toprağın da önemi büyüktür. O alanın iklimsel özellikleri, suyunun niteliği, gübreleme ve olası hastalıklarla mücadele, kaliteli hazır çimin oluşması için elzem olan şartlardır.

Tek bir çim tohumunun kılcal olarak ne kadar kök salacağı da hesaplanmalıdır. Bu hesap da kaliteli hazır çim oluşturmanın temel ilkelerinden biridir. Kök yapısının canlı olması, kesildiğinde yeni yerleşim alanına kadar dayanabilmesi önemlidir. Uygulamadan sonraki süreçte sulama, gübreleme ve biçme faaliyetlerine karşı uyumlu olabilmesi de bir hazır çimin kalitesini gösteren etkenlerden birisidir.

Kök yapısının iç içe olması, yabani bitkilerin yetişmesini önler. Bunun sonucunda da zeminde sadece çim görünür ve biçme eyleminde zorluk yaşanmaz. Hazır çim kalitesinde sulama, gübreleme, biçme, havalandırma ve kumlama çalışmalarının önemli olduğu görülür. Yoğun ve uygun bir şekilde sulanan, doğru gübre kullanılan, biçilirken usullerle uyulan, havalandırma zamanı kaçırılmayan ve kökün sağlamlığı için kumlanan çimler, istenen kalitede üretilmiştir.

Firmamıza başvurduktan sonra, çim uygulanacak alanın zemin etüdü ve toprak analizi yapılmaktadır. Kesilen çimin yeni yerleşim merkezine adaptasyonu için tüm ekibimiz oldukça uzman davranmaktadır.

Adres Bilgileri

  • Adres: Mahmutbey cad.no 78/B Bahcelievler İstanbul
  • Tel: 0 212 656 32 31
  • Mobil: 0533 400 0115
  • E-posta: info@asyacim.com