Kaliteli Doğal Hazır Rulo Çim Karışımı Nasıl Elde Edilir?

Dünya çapında test edilmiş tohum çeşitleri vardır. Bu tohumların içinde en güzel olanı Festuca Arundinacea’ dır. Menşei Amerika Birleşik Devletleri’dir. İthal bir tohumdur. Festuca Arundinacea’nın en az 11 adet çeşidi vardır. Ama bu 11 çeşidin içinde hangi 2 çeşit yan yana getirilirse getirilsin ekim sırasında Festuca Arundinacea’nın oranının en az % 60 ile % 80 oranları arasında olmalıdır. Fiyat olarak maliyetli olduğu için bu oranın % 40 veya % 50 oranında olması problem yaratır.

Dünya üzerinde kalite bakımından ikinci sırada olan çim türü Poa (Lolium Perenne Poa Pratensis) çimidir. Poa türü çiminin ayrı bir özelliği vardır. Poa genellikle futbol sahalarında kullanılır. Bunun sebebi baskıya, basınca, güneş ısısına ve ışığına, gölgeye dayanıklı olmasıdır. Karıştırılarak yapılacak ekimlerde Poa cinsi çim tohumunun % 10 ile % 20 oranında eklenmesi maksimum verim açısından iyi olacaktır.

Kaliteli Hazir Rulo Cim Karisimi Nasil Elde Edilir
Dogal Kaliteli Hazir Rulo Cim Karisimi Nasil Elde Edilir
Festuca Arundinacea Poa Hazir Rulo Cim Tohumu
Festuca Arundinacea Hazir Rulo Cim Tohumu

Bunların dışında Lolium Perenne cinsi çim tohumu vardır. Bu tür tohum ince serimler için idealdir ve estetik görünüm sağlar. İngiltere menşeli bir tohumdur.  Yukarıda belirttiğimiz karışımda iki tür Festuca Arundinacea, bir tür Poa ve bir tür Lolium Perenne birlikte yer alırsa çok kaliteli bir çim elde edilir.

Hazır çimlerimizde Festuca Arundinacea’nın Rubra Rubra cinsinden % 40 oranında, Meridas cinsinden % 40, Poa türü tohumdan % 10, Lolium Perenne türünden ise % 10 kullanılmaktadır. Hazır çimlerimizin uzun süre dayanıklı olması ve yüksek kalitesi bu karışımdan kaynaklanmaktadır. Bu dörtlü karışım dünyanın en kaliteli çimidir.

Altılı karışım ve daha yüksek sayıdaki karışımlarda dünyanın en kaliteli çim türü olan Festuca Arundinacea türünden daha düşük oranda kullanılacağı için, bu sayıdaki karışımlardan yüksek verim beklenmemelidir. İkili karışımlarda % 80 olan kaliteli çim oranı daha yüksek karışımlarda % 50’ya kadar düştüğü için kaliteli bir çim oluşturulamaz. Bu yüzden 6’lı veya 7’li karışım çimlerin kaliteli olduğu söylentisi bilimsel ve teknik olarak gerçeklikten uzaktır.

Festuca Arundinacea türü çim en zorlu şartlara dayanıklılığı ve bu şartlardaki verimliliği test edilmiş çimdir. Hem gölgeye hem de güneşe karşı dayanıklıdır. Hazır çim talebinde bulunan müşteriler bütçelerine göre fiyat istedikleri için, bu sektörde boy gösteren firmalar kaliteli tohumun az kullanıldığı karışımları önermektedir. Ancak özellikle hazır çimlerde maliyetin yüksek olması kalitenin ve buna bağlı olarak da uzun süreli dayanıklılığın göstergesidir.

kaliteli rulo cim

Bu yüzden hazır çim ihtiyaçlarınızda Arundinacea oranının kaç olduğunu öğrenmek gerekir. Her türlü karışımda bu tür tohum kullanılmaktadır ancak oranının kaç olduğunu bilmek gerekir. Kaliteli çim miktarının oranı kaliteyi belirleyen en önemli unsurdur.

Hazır çimlerde tohum miktarının önemi olduğu kadar alt toprağın çapalanmış olması da çok önemlidir. Çapalanmanın ardından üzerine gübreli toprağın serpilmesi ve tesviye edilmesi çok önem arz etmektedir. Alt toprağın hava alamayan nitelikte olması, daha sonra periyodik olarak sulanacak olan hazır çimin tabanının su nedeniyle zarar görmesine neden olacağı için, hazır çim yerleştirilmeden önce alt toprağın gerekli şekilde işlenmesi gerekir.

Tüm bu süreçlerin önemi konusunda Asya Çim firması olarak firması bilimsel bir yaklaşım benimseyerek hazır çimlerimizi en kaliteli türlerin yoğunlukta olduğu şekilde üretiyoruz. Hazır çimin serilmesinden önceki aşamada da alt toprağı yine teknik olarak hatasız şekilde işliyor ve ekime hazır hale getiriyoruz. Tamamen profesyonel bir süreç izleyerek, uzun yıllar kullanabileceğiniz çimler üretiyoruz. En büyük reklamımız referanslarımızdır. Web sitemizi inceleyerek sektöründe lider firmamızın çözüm ortaklığı sunduğu tüm müşterilerimizi inceleyebilir, mekan olarak yakın olanları ziyaret ederek ürünlerimizi yerinde görebilirsiniz. İş görüşmesinde anlattıklarımızı bire bir uyguluyor, sözleşme şartlarımızı yüzde yüz olarak yerine getiriyoruz.

Adres Bilgileri

  • Adres: Mahmutbey cad.no 78/B Bahcelievler İstanbul
  • Tel: 0 212 656 32 31
  • Mobil: 0533 224 35 04
  • E-posta: info@asyacim.com